Forum GLT.PL Strona Główna
GLT.PL
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy
Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu
 Przechowywanie informacji o kolorze w formacie .jpg « Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat » 
Autor Wiadomość
urson
PostWysłany: Sob Lip 15, 2006 7:19 pm    Temat postu: Przechowywanie informacji o kolorze w formacie .jpg Odpowiedz z cytatem

Bit
Bit

(Na wstępie: temat potraktujcie raczej jako moją rozkminkę niż poważny problem)
Otóż ściągnąłem sobie dziś czarno-białe zdjęcie w formacie JPG, początkowo na pulpit, później przeniosłem je do folderu (mój system: Winda XP Professional) z widokiem miniatur. Ku mojemu zdziwieniu miniaturka chwyciła kolor. Full kolor: żadnych przekłamań, ograniczeń palety itd. Jednak fotka po otwarciu w JAKIMKOLWIEK (wrzucana w html i wyświetlana w przeglądarce tyż) programie jest nadal czarno-biała (we właściwościach ma kolor RGB, a nie skalę szarości). Co dziwniejsze, po kliknięciu na plik prawym przyciskiem i wybraniu "odśwież miniaturę" thumbnail staje się cz-b. Próbowałem zmienić rozszerzenie żeby zobaczyć co irfan powie na rzeczywisty format zdjęcia - po zmianie na bmp i otwarciu w irfanie napisał, że to "jpg file with incorrect extension", a po zamknięciu irfana (co oznaczało również zmianę rozszerzenia na poprawne) miniaturka w Windzie zrobiła się czarno biała. (konkluzja gdyby ktoś się pogubił w moim wywodzie: miniatury w Windowsie są jedynym źródłem oglądania pliku w kolorze, po spróbowaniu w przynajmniej tuzinie przeglądarek i tym podobnych). Nie orientuję się w rozmaitych "headersach" grafik i być może rozwiązanie kryje się w technikaliach nagłówków formatu .jpg, które być może zmuszają programy do brania tego pliku za czarno-biały, ale dla mnie to kompletne ufo.... Wiecie co to mogło spowodować? No i jak obejrzeć i obrobić to foto w kolorze? Będę wdzięczny za każdy pomysł Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1

Skocz do: